Cellulitu niełatwo się pozbyć. Wymaga to systematyczności i odpowiedniej diety. Kluczowy jest także ruch. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w walce z pomarańczową skórką.

Cellulit to nierównomiernie rozłożony pod skórą tłuszcz. Skóra w miejscu występowania tej zmiany jest nierówna, pokryta grudkami i guzkami. Wyglądem przypomina skórę pomarańczy – stąd też wzięła się synonimiczna nazwa cellulitu. Pomarańczowa skórka pojawia się najczęściej na udach, pośladkach, biodrach ale również na brzuchu i ramionach.

Cellulit dotyka aż 8 na 10 kobiet. Dotyczy nie tylko osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Oprócz braku ruchu, niedostatecznego nawodnienia i złych nawyków żywieniowych, do jego powstawania przyczyniają się także hormony. Wahania poziomu estrogenu – ciąża, miesiączkowanie – wszystko to sprawia, że cellulit dotyka również szczupłe osoby.

Aktywność fizyczna remedium na cellulit

Odpowiedź na pytanie, jakie ćwiczenia są dobre na cellulit, jest prosta: każde. Pierwszym krokiem w skutecznej walce z pomarańczową skórką jest aktywność fizyczna. Bardzo dobrze sprawdzą się ćwiczenia cardio. Pozwolą szybko spalić tkankę tłuszczową, a więc także cellulit. Ruch przyczynia się także do sprawnego krążenia limfy i w efekcie do redukcji pomarańczowej skórki.

Myśląc o skutecznych ćwiczeniach na cellulit warto zdecydować się na bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, aerobik, zumbę. Świetnym rozwiązaniem jest także marsz, jazda na rolkach czy skakanie na skakance. Ważne, aby ćwiczyć regularnie – ok. 4 razy w tygodniu. Jeżeli wybierzemy ruch, które daje nam radość, jest większa szansa, że aktywność fizyczna wejdzie nam w nawyk.

Cellulit na udach i pośladkach – jak z nim walczyć

Skuteczne ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach to przysiady. W Internecie znajdziemy mnóstwo wyzwań dotyczących regularnego wykonywania przysiadów oraz motywujące grupy wsparcia. Przysiady to ćwiczenie ciche, niewymagające dużej ilości przestrzeni i dodatkowego sprzętu.

Ważne aby ćwiczenie wykonywać dokładnie i uważnie. Pozycją wyjściową jest rozkrok – stopy na szerokość ramion. Następnie wykonujemy przysiad, pamiętając aby: 

– kolana nie wykraczały poza linię stóp,

– stopy były przyklejone do podłogi,

– kąt pomiędzy udem a podudziem wnosił maksymalnie 90°. 

Brzuch powinien być wciągnięty, a w momencie podnoszenia się warto mocno spiąć pośladki. Chcąc podkręcić moc ćwiczeń, można wziąć do ręki ciężarki.

Wypady i wymachy nóg w walce z cellulitem

W walce z cellulitem na udach i pośladkach pomogą wypady nóg. Wykroki i zakroki to pozornie łatwe ćwiczenia, które angażują wiele partii mięśni. Dokładając na ręce i nogi obciążniki, możemy stopniować intensywność treningu.

Pozycja wyjściowa jest podobna jak w przypadku przysiadów. Stajemy wyprostowani, ustawiając nogi na szerokość bioder. Następnie przechodzimy do wykonywania wypadów jednej nogi w tył. Biodra powinny znajdować się nisko – prostopadle do podłogi. Noga z tyłu pozostaje ugięta, a ta z przodu wyprostowana. Pamiętamy, aby kolano nie wykraczało poza linię palców, wciągamy brzuch i prostujemy plecy. W zakroku pozostajemy kilka sekund i dostawiamy nogę. W bardziej zaawansowanej wersji możemy dołożyć delikatne pulsowanie góra-dół w zakroku.

W redukcji cellulitu z ud i pośladków pomocne są także ćwiczenia związane z wymachami nóg. Można wykonywać wymachy nóg w klęku podpartym, a także boczne kopnięcia w tej samej pozycji. Skuteczne będą także nożyce poziome i pionowe oraz wykonywany na plecach rowerek. Takie ćwiczenia wpłyną pozytywnie także na wygląd brzucha.

Przeczytaj też: https://twojmoment.pl/sport-zdrowie/domowe-sposoby-na-przeziebienie/

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Napisz komentarz