Nadgarstki należą do najbardziej podatnych na uszkodzenia stawów w ludzkim ciele. Co gorsza, możemy nabawić się ich kontuzji nie tylko podczas zażywania aktywności fizycznej, ale także… pracując w biurze. W jaki sposób skutecznie je wzmocnić i tym samym zminimalizować ryzyko urazów? Oto kilka prostych ćwiczeń!
Zdecydowanie! Przede wszystkim ze względu na to, że nadgarstki są mniej lub bardziej eksploatowane podczas wszystkich ćwiczeń górnych partii ciała, a także w trakcie tych ćwiczeń na dolne partie, które wykonuje się na wolnych ciężarach. W związku z powyższym stawy te są nieustannie narażone na różnego rodzaju kontuzje i uszkodzenia mechaniczne. Istnieje jednak druga strona medalu – mocne nadgarstki mogą okazać się nieocenione w kontekście wykonywania niektórych aktywności. W jaki sposób możemy efektywnie podnieść ich wydajność?
Siłownia dla wielu adeptów aktywności fizycznej stanowi niemalże drugi dom, wobec czego pracę nad mocnymi nadgarstkami możemy zacząć właśnie w tym miejscu. Kluby fitness oferują bardzo szeroki wachlarz różnorodnego sprzętu bez problemu znajdziemy więc przyrządy odpowiednie do trenowania nadgarstków. Oto dwa najskuteczniejsze ćwiczenia!
Uginanie nadgarstków z hantlami to niezwykle uniwersalna aktywność, przeznaczona nie tylko dla początkujących (wbrew powszechnym opiniom), ale również dla stałych bywalców siłowni. Swoją popularność bez wątpienia zawdzięcza temu, że nie wymaga od ćwiczącego ani wybitnego przygotowania pod kątem fizycznym, ani perfekcyjnie opanowanej techniki. Na poprawne wykonanie ćwiczenia składają się bowiem raptem 3 proste etapy.
Kolejnym wartym uwagi ćwiczeniem na nadgarstki jest… po prostu ściskanie, które okazuje się jeszcze mniej wymagające od opracowanego powyżej uginania z hantlami. Wystarczy bowiem znaleźć przedmiot nadający się do ściskania i można śmiało przystępować do działania! Jeśli na siłowni zabraknie ściskaczy do nadgarstków, to nic straconego – jest to na tyle niedrogi i jednocześnie nieduży sprzęt, że bez problemu można go nabyć i zabrać ze sobą na trening.
Warto mieć na uwadze, że wspomniane ćwiczenia działają korzystnie nie tylko na nadgarstki – podczas aktywności mocno angażowane są także mięśnie przedramion, które dodatkowo uchronią nasze ręce przed niepożądanymi urazami.
Nad nadgarstkami możemy oczywiście pracować również w zaciszu domowego ogniska – pod warunkiem że zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt. Do przeprowadzenia efektywnego treningu nadgarstków w zupełności wystarczy nam para regulowanych hantli, wspomniane wcześniej ściskacze czy gniotki antystresowe. Wystarczą regularne ćwiczenia wieczorem, rano lub o dowolnej porze dnia z wykorzystaniem tych przyrządów, a na dobre zapomnimy o uszkodzeniach nadgarstków!
Zdj. główne: Zacke Feller/unsplash.com