Medyczne aplikacje, które warto znać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ułatwić sobie pracę będąc medykiem? Wystarczy korzystać z aplikacji medycznych na smartfona. Przedstawiamy listę najbardziej przydatnych rozwiązań, które dostarczają lekarzom wielu informacji.

Co zostało zawarte w aplikacjach medycznych?

Różne pod względem funkcjonalności i zawartości aplikacje medyczne to przede wszystkim skarbnica wiedzy dla specjalistów. Każdy z nich może wybrać odpowiedni dla siebie program. W aplikacjach znajdziemy:

  • dostęp do podręczników medycznych, w których szczegółowo opisano choroby, objawy, sposoby diagnostyki czy postępowanie oraz leczenie.
  • nie zabrakło aplikacji do zarządzania prywatną praktyką lekarską. Są one wyposażone między innymi w możliwość umawiania i odmawiania wizyty, tworzenia grafiku oraz dają dostęp do danych leczonych pacjentów i historii ich choroby.
  • specjaliści za pomocą odpowiedniej aplikacji mogą mieć dostęp do bazy leków z wszelkimi informacjami na ich temat jak na przykład cena, wysokość refundacji, wskazania dotyczące  przyjmowania, możliwość przyjmowania przez matki karmiące i kobiety w ciąży, dawkowanie czy skutki uboczne.
  • lekarze chcący wystawić receptę, skierowanie czy zwolnienie lekarskie, mogą po jednym kliknięciu znaleźć odpowiedni kod ICD-10 danej jednostki chorobowej, który jest do tych czynności niezbędny.
  • chcąc rozliczyć się z Narodowym Funduszem Zdrowia, każdy lekarz powinien mieć dostęp do kodu procedury medycznej ICD-9. Jedna z aplikacji również to umożliwia.
  • powstała także aplikacja Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, aby z łatwością sprawdzić, czy dany pacjent jest ubezpieczony i może korzystać z leczenia na NFZ.

Sześć przykładów na to, w jaki sposób aplikacje medyczne mogą pomóc specjalistom w ich codziennej pracy zarówno w przychodni, jak i w placówce prywatnej. 

Przedstawiamy aplikacje, które warto znać!

  1. CalcMed – szeroki dostęp do kilku niezbędnych w pracy lekarza kalkulatorów. Z pomocą tej aplikacji specjalista może obliczyć BMI, powierzchnię ciała oraz  średnie ciśnienie tętnicze. Program można z łatwością pobrać na smartfony i tablety, a co najważniejsze, jest bezpłatny.
  2. DrWidget ICD-10 – aplikacja, która pomoże określić kod ICD-10. Stanowi bazę jednostek chorobowych Międzynarodowej Kwalifikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Bez tych kodów nie jest możliwe uzupełnienie dokumentacji medycznej. Kod jest niezbędny do refundacji leku, wystawienia zwolnienia lub skierowania lekarskiego, a także rozliczenia się z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aplikacja również jest bezpłatna.
  3. eEKG – idealny wybór dla młodych kardiologów, którzy chcą poznać tajniki zapisu krzywej EKG. Oprócz twardych danych użytkownik otrzymuje prawdziwe wyniki badań z opisem klinicznym, a także komentarze doświadczonych kardiologów. Ogromną zaletą jest możliwość sprawdzania swojej wiedzy w testach, odpowiadając na pytania.
  4. eMPendium – obszerna baza leków w jednej aplikacji. Stworzona przez lekarzy dla lekarzy, idealna dla studentów medycyny. Każdy lek został precyzyjnie opisany – znajdziemy tu takie informacje, jak między innymi: substancje czynne, dawkowanie, wskazania do wypisania, skutki uboczne, alergeny czy stosowanie wraz z innymi lekami. To tylko krótka lista wielu zalet tej aplikacji. Aby z niej skorzystać, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, dostęp jest bezpłatny.
  5. Gabinet DrWidget – kolejna aplikacja tego samego twórcy. W tym przypadku specjalista ma do dyspozycji przydatne rozwiązania podczas prowadzenia własnej praktyki lekarskiej. Aplikacja stanowi doskonałe uzupełnienie programu w wersji komputerowej. Pomaga w całościowym przeprowadzeniu wizyty – daje dostęp do wszystkich danych badanego pacjenta, historii choroby i wyników badań laboratoryjnych w jednym miejscu.

Wymienione powyżej aplikacje są wyjątkowo chętnie wybierane przez specjalistów. Nie jest to jednak koniec, warto sprawdzić również te programy:

  • Medidesk – zarządzanie rejestracją medyczną,
  • MedTube – filmy z zabiegami i komentarzami specjalistów,
  • Aptekarz Receptury – setki gotowych przepisów na tzw. leki robione,
  • Bartosz Mówi – wyszukiwarka leków refundowanych,
  • QxMD – zestaw kalkulatorów medycznych.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*