Badania kontrolne są bardzo ważne, bowiem wykonywane regularnie pozwalają na wykrycie wielu chorób we wczesnym stadium, a to daje szansę na ich wyleczenie. O jakich wizytach trzeba więc stale pamiętać?

Lekarze i specjaliści cały czas apelują do społeczeństwa, by odwiedzali ich nie tylko, gdy czują się już naprawdę źle. Wykrycie nawet najpoważniejszych chorób we wczesnym stadium (a wtedy z reguły nie ma jeszcze żadnych dolegliwości) pozwala je szybko wyleczyć. Aby tak się jednak stało, konieczne są regularne badania. O jakich warto pamiętać? 

Badanie krwi to podstawa

Morfologia, czyli badanie krwi, jest szybkim i bezbolesnym badaniem. Warto je wykonywać minimum raz w roku, a najlepiej co kilka miesięcy. Wówczas możemy się dowiedzieć, czy ilość składników znajdujących się w naszej krwi jest odpowiednia.

Morfologia pozwala też stwierdzić, czy nie zmagamy się np. z anemią (częsta przypadłość szczególnie w przypadku kobiet) czy schorzeniami nerek. Skierowanie na to badanie wystawi nam każdy lekarz rodzinny, prywatnie kosztuje ono mniej niż 20 zł. 

Badanie moczu – też jest ważne

Podczas badania krwi, warto też zbadać od razu mocz. Uzyskany wynik pozwala stwierdzić, czy właściwie funkcjonuje nasz układ moczowy, czy nie ma żadnych bakterii, stanów zapalnych itp. Ważne jest, by do badania zanieść pierwszy poranny mocz. Aby wykonać je bezpłatnie, konieczne jest skierowanie od lekarza, jeśli chcemy zapłacić za nie sami – to w większości laboratoriów cena za jego zrobienie nie przekracza 10 zł. 

Badanie ciśnienia

Ciśnienie krwi warto sprawdzić podczas każdej, nawet zwykłej wizyty u lekarza rodzinnego. Okazuje się, że w ostatnich latach przybywa chorych z nadciśnieniem. A nieleczone może nieść ze sobą poważne problemy. Lekarz wykonuje je bezpłatnie, a samo badanie trwa dosłownie chwilę. Można też samemu kupić ciśnieniomierz i badać się co jakiś czas.

Wizyta u ginekologa i badanie cytologiczne – to ważne dla wszystkich kobiet

Każda kobieta, zarówno ta młoda, jak i ta w starszym wieku przynajmniej raz w roku powinna umówić się na wizytę u ginekologa. Badanie cytologiczne oraz ogólna kontrola pozwalają wykryć wiele poważnych chorób. To pierwsze umożliwia wykrycie raka szyjki macicy – jednego z najczęstszych w przypadku pań. Ginekolog może też wykonać USG, podczas którego sprawdzi stan jajników, a także czy nie pojawiły się jakieś polipy bądź cysty. 

Mammografia, szczególnie u pań w dojrzałym wieku

Badanie piersi jest niezwykle ważne, czego dowodem są chociażby liczne akcje promujące mammografię. Specjalne mammobusy przyjeżdżają nawet do niewielkich miejscowości, by panie mogły skorzystać z takiego badania. Zaleca się, by panie po 50. roku życia wykonywały mammografię co 2 lata.

Oczywiście lekarze zachęcają też do samobadania piersi i zalecają wizytę u specjalisty za każdym razem, gdy wykryty zostanie jakiś guzek, zgrubienie albo pojawią się dolegliwości bólowe. Rak piersi również należy do jednych z najczęściej występujących nowotworów wśród pań. Wcześnie wykryty daje znacznie większą szansę na całkowite wyleczenie.

Zdj. główne: National Cancer Institute/unsplash.com

Napisz komentarz