Co trzeba wiedzieć o suplementach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Razem z popularyzacją  zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety, rośnie także popularność różnego rodzaju suplementów. Czym jednak one dokładnie są i kiedy warto zacząć je stosować? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o suplementach oraz rozwiewamy wszystkie mity na ich temat.

Coraz więcej ludzi dba o zdrową dietę i swoje ogólne dobre samopoczucie. Daje to dużą szansę na mocny rozwój rynku suplementów. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, zanim zaczniemy owe suplementy stosować. Dowiedz się, czym tak dokładnie są suplementy oraz jak mogą Ci pomóc w codziennym życiu.  

Czym są suplementy?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę są suplementy. Suplementy to nic innego jak środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej diety. Są one skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy, lub fizjologiczny. Oznacza to, że ich zadaniem jest wsparcie organizmu oraz uzupełnienie niedoborów żywieniowych. Mitem jest jednak stwierdzenie, że suplementy zastąpią zdrowy i higieniczny tryb życia oraz zbilansowaną dietę. Są one jedynie dodatkiem do zdrowych nawyków – niezwykle cennym, ale mimo wszystko wciąż dodatkiem. A w jakiej postaci najczęściej występują suplementy? Bardzo różnej. Na rynku znajdziemy zarówno suplementy w postaci kapsułek, jak i tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że sięgasz po suplementy z najwyższej półki, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Terranova.

Jak wybrać odpowiednie suplementy dla siebie?

Jak widzisz, korzyści ze stosowania suplementów jest bardzo wiele, jednak jak wybrać odpowiedni suplement dla siebie? Przede wszystkim uwzględnij fakt, że każdy organizm jest inny i ma inne zapotrzebowania. Nie warto więc wybierać konkretnego suplementu, tylko dlatego, że sprawdził się koleżance, mamie lub sąsiadce. Na początek wykonaj podstawowe badania lekarskie, a nawet umów się na konsultację dietetyczną, aby dowiedzieć się, czego potrzebuje Twój organizm i czy cierpisz na jakieś niedobory. Taki scenariusz byłby idealnym rozwiązaniem, jednak jeśli nie masz wystarczającej ilości czasu, możesz po prostu wybrać się do apteki i skonsultować się z farmaceutą. Dzięki temu unikniesz nieprawidłowości związanych z zażywaniem suplementów, związanych na przykład z sięganiem jednocześnie po kilka różnych suplementów, w których pojawiają się te same składniki, nieuzasadnioną suplementacją lub nieznajomością interakcji z innymi składnikami żywności oraz lekami.

Suplementy dla najmłodszych i najstarszych

Suplementy są niezwykle istotne dla osób narażonych na niedobory. Sprawdzą się one więc jako dodatek do codziennej diety dla najmłodszych. Suplementy dla dzieci zawierają zazwyczaj witaminy z grupy B wspierające układ nerwowy w jego prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu, a także składniki odżywcze i witaminy na poprawę koncentracji. 

Warto także zwrócić uwagę na suplementy dla seniorów. Zawierają one na przykład witaminy A, C, E  pozwalające na opóźnienie naturalnych procesów starzenia, a także witaminę D, która reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, odpowiada za jakość kości, funkcjonowanie układu odpornościowego i endokrynnego.

Zdj. główne: little plant/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*